Lovardai alakzatok
Plyn lovagls sorn van a lovasnak igazn lehetsge a lovval val sszeszoksra, illetve az idomtsra.
A lovardai alakzatok elre kigondolt tvonalak a lovasplyn.
Hogy mire j? A lovardai alakzatok kitnen alkalmasak bemelegtsre, edzs utn a l lemozgatsra, illetve a l hajltsra. Persze ha azt krdezzk mire j ez a sok "magolnival" tvonal, mirt nem "hajltgathatom" a lovat gy, ahogy n akarom, a vlasz nagyon egyszer: ha mindenki azt, s gy csinlna a lovasplyn, ahogy gondolja, s mindenki csak a sajt feje utn lovagolna, akkor gyorsan koszba fulladna minden olyan lovasedzs, ahol egynl tbben vannak a plyn. Msrszrl ezek az alakzatok nagyon jl lefedik az sszes ltez mozgsi lehetsget.
A figurk tgyalsnl betkre fogunk hivatkozni, amelyek rszletes magyarzatt megtallod a "Lovagls kezdknek" men "A tanplya" fl alatt.
Teht a vrva-vrt alakzatok tematikus sorrendben:
tlvlts
Fontos, hogy az edzs sorn a l mindkt kzen krlbell ugyanannyit mozogjon. Ezt csak gy lehet elrni, ha idnknt megfordulunk a plyn. Ennek a legegyszerbb mdja, hogy felemeljk, majd megfordtjuk a lovat. Ha nincs kznl daru, akkor jn kpbe az tlvlts.
Ha a kp bal oldaln talhat barna nyilat kvetjk, akkor lovaglunk a plya szln s rfordulunk a hossz oldalra. Itt viszont nem egyenesen haladunk tovbb, hanem megclozzuk a plya szemkzti sarkt. (Teht M-bl a K pontba megynk t.)
Amikor elrtk a plya kzept, akkor gets esetn t kell lni a msik lbra, vgta esetn pedig t kell ugratni a lovat a helyes lbra. Ezt a lbvltst termszetesen az sszes kzvltskor el kell vgezni.
Termszetesen tlvltst a plya mind a ngy sarkbl kezdhetnk (M-bl K-ba, K-bl M-be, F-bl H-ba, illetve H-bl F-be).
Fltl vlts
Ez az alakzat az tlvlts varicija - a klnbsg annyi, hogy nem a plya szemkzti sarkt kell clba venni a lval, hanem a plya tls oldalnak kzept.
Ez egy asszimetrikus alakzat: ha a fekete nyl irnyb rkeznk, akkor a plya hossz oldalnak kzepig kell ellovagolni, s onnan kell megclozni a tloldali sarkot.
A manvert 8 fle kppen lehet elvgezni: E-bl M-be, M-bl E-be, B-bl H-ba, H-bl B-be, illetve ugyangy a plya msik feln E-bl F-be, F-bl E-be, B-bl K-ba s K-bl B-be.
Fllovarda
A nevvel ellenttben a lovasplya s nem a lovarda felnl kell elhagyni a hosszabb oldalt a plynak.
Teht ha a barna nyilat kvetjk, akkor a B pontban be kell kanyarodni a lovarda kzepe fel, majd az E pontban abban az irnyban kell tovbbhaladni, amerrl jttnk.
A mveletet ssze lehet ktni kzvltssal is: ekkor a fekete nyilat kvetve mikor elrtk a plya tloldalt, nem fordulunk vissza, hanem ugyanabban az irnyban haladunk tovbb, amerrl jttnk.
Ezt a gyakorlatot is tbb irnybl lehet elvgezni: B-bl E-be, illetve E-bl B-be.
Fllovarda, kzpbl
A lovasplyt nem csak keresztben, hanem hosszban is meg lehet felezni.
Ennek a mveletnek a lnyege, hogy a rvid oldal mentn nem szabad egyenesen menni, hanem egy fl kiskr lovaglsval kell befordulni a plya kzpvonalra. Ezzel a figurval is lehet kezet vltani, ugyangy, mint a fl lovardnl.
Termszetesen mind a ngy lehetsges irnybl vgiglovagolhat.
Egyszer kgyvonal
A kgyvonal legegyszerbb vltozata. Amint rkanyarodtunk a plya hossz oldalra, ahelyett, hogy a plya szlvel prhuzamosan haladnnk, egy kiss befel hzunk. Krlbell gy, mintha a szemkzti rvid oldal felt szeretnnk eltallni. Ha elrtk a plya felt, visszafordulunk a szle fel.
Ezt az alakzatot is ngyfle irnybl lehet vgrehajtani.
Kgyvonal
Ebben a lovardai alakzatban tulajdonkppen sok fl lovardt csinl a lovas egyms utn, annyi eltrssel, hogy a plya hossz oldaln soha nem megy egyenesen, hanem csak egy ponton rinti azt.
Tetszleges szm vet lehet csinlni. Ha az vek szma pros (2, 4, stb), akkor kzvltssal r vget a plya msik oldaln a gyakorlat, ha pratlan, akkor marad az eredeti irny.
Akr pros, akr pratlan szm vet lovaglunk, amikor elrjk az egyenes szakaszok felt, mindenkppen t kell lni msik lbra, illetve vgta esetn t kell ugratni a lovat.
Kiskr
Ezt a figurt brhol vgre lehet hajtani, lnyege, hogy egy 4 mter sugar krt r le a lovas a lval, majd folytatja tjt.
Hasznos gyakorlat pldul, ha utolrtk az elttnk halad lovast, de sem lasstani, sem megelzni nem akarjuk.
Nagykr
Ennek a lovardai alakzatnak az a lnyege, hogy egy olyan krt kell tenni a plyn, ami rinti annak 3 oldalt. Teht egy 20x40 mteres plya esetben ha elindulunk a rvid oldal kzeptl, akkor a negyednl rintjk a hossz oldalt, majd a plya kzept, vgl a msik hossz oldalt.
Vltsd a krket
Ezt az alakzatot vgre lehet hajtani a plyn hosszban s keresztben is. Ha hosszban csinljuk, akkor a plya hossz oldaln ellovagolunk annak kzepig (B pont). Ott egy fl kiskrt lerva visszafordulunk, gy hogy a plya kzept rintsk. Itt egy lhossznyi egyenes lovaglsa utn egy msik fl kiskrrel visszafordulunk a plya szemkzti hossz oldala irnyba. A mvelet vgn a msik kzre kerlnk, teht az X pontban t kell lni msik lbra, illetve vgta esetn t kell ugratni a lovat.
Ezt a gyakorlatot ngy irnybl lehet vgrehajtani.
Nyolcasok
Amint a neve is mutatja, kt krt kell egybelovagolni gy, hogy a krk tallkozsi pontjban kell ttrni az egyik krbl a msikba. Lehet kt nagykrt sszektni, illetve kiskrket is. Kiskrk esetn a rvid oldal kzepn kell elkezdeni a gyakorlatot, s a plya kzepig kell rjen a nyolcas.
Krbenvlts
Ez egy sszetett gyakorlat. Miutn eljutott a lovas a plya kzephez (X pont, pldul egy fllovarda lovaglsval), egy fl kiskrt lovagol balra, majd egy lhossznyi egyenesben lovagls utn egy jabb fl kiskrt tesz jobbra. Ezzel elri a plya rvidebbik oldalnak a kzept. Innt egy nagykrrel fejezi be az alakzatot.
Az brn egyrtelmbb (tvonal: X pont, bels kgyvonal, A pont, K pont, X pont, F pont, A pont):
|