A lovagls alapjai
A lovak varzslatos llnyek. Sok mindent megtudhatsz rluk knyvekbl s az internetrl. Lovagolni azonban egyetlen knyvbl vagy honlaprl sem lehet megtanulni. Egy j oktat segtsge nlklzhetetlen.
Alapfogalmak:
segtsgek: A segtsgek olyan jelek, amelyeket a lovas ad a lnak az lsvel, a csizmval, a derekval s a szrral, hogy a l tudtra adja, mit szeretne. A hangsegtsgek mellett, amelyek egyre inkbb elvesztik jelentsgket a tanuls elrehaladtval, a lovas egyb segtsgeket is hasznl, a szrak, a lbak s a testslythelyezs rvn.
mozgs: A lovak egyik fontos jellemzje a mozgs. Fontos, hogy hogyan emelik a lbukat lps, gets s vgta kzben, hogyan egyenslyozzk magukat a mozgsok sorn. A mozgsok jrmdonknt vltozhatnak.
tem: Az tem a patadobbansok szmt adja meg egy-egy jrmdban. A lps ngytem jrmd, mert minden patadobbanst egyesvel hallunk. Az gets kttem, az tls lbak egyszerre fognak talajt. A vgta hromtem.
lovagls bal kzen: Ez azt jelenti, hogy a bal keznk esik a kr kzepe fel.
lovagls jobb kzen: Ha jobb kzen lovagolunk, akkor a jobb keznk esik a kr kzepe fel.
kzvlts: Kzvltsnak hvjuk, amikor a lovas egyik kzrl val lovaglsrl tvlt a msik kzre.
meglls: Megllskor a testsly hasznlata nagyon fontos. A testsly htrahelyezse egyenes httal jelzi a lnak, lasstani kell. Ezt finom szrsegtsg kveti a szr megtartsval. Amikor a l megll, nyugodtan, egyenslyban kell llnia a ngy lbn.
patanyomok a tanplyn: Azt a patanyomvonalat, mely a kerts vagy fal mellett halad a plyn kls patanyomnak nevezzk. Krlbell 1,5 mterre a plya szltl halad egy msodik nyomvonal, ez a bels patanyom.
|