Alap djlovagl gyakorlatok
Fordulatok Amikor fordulatot lovagolunk, a l arra nz, amerre halad, s a teste a fejjel egytt hajltott helyzetben van. Ilyen gyakorlat pldul a kiskr. A lnak hosszirnyban meg kell hajolnia, hogy krven tudjon haladni. A hajlts vnek meg kell egyeznie a kr vvel. A hts lbak kvetik az ells lbak nyomvonalt. A lovas is a haladsi irnyba nz, s a bels lcsontra teszi a testslyt. A bels csizma nyomst gyakorol a lra, hogy a temp ne cskkenjen, s a l ne lpjen ven bellre. A hts lbaknak nem szabad ven kvlre lpnik, ezrt a kls csima htrbb csszik, hogy ezt megakadlyozza. A lovas keze egy kicsit elrbb s beljebb kerl, de nem rinti a srnyt. Egyszerre ne lovagoljunk 2-3 kiskrnl tbbet. Vltogassuk az alakzatokat: pdul kiskr jobb kzre, aztn egyenes vonal, majd kiskr bal kzre.
Lovagls egyenes vonalon A lovak nem mozognak tkletesen egyenes vonalon, hanem kicsit ferdn, mert csak gy mint mi, k is "jobb- vagy balkezesek". Hogy egyenes vonalon mozogjanak, egyforma nyomst kell gyakorolnia mindkt szrnak. Fontos, hogy folyamatos legyen az elrehajt segtsg. A legtbb l nagyobb nyomst vr el a zabla azon oldaln, amelyik a "kedvence", gy a lovasnak itt egy picit nagyobb nyomst kell gyakorolnia a l szjra, hogy egyenes vonalon mozogjon. A djlovasok nem szeretik az egyenes vonalon belovaglst a plya kzepre. Ilyenkor a lnak a fal vagy a kerts segtsge nlkl kell egyenesen haladnia.
Mozdulatlan lls Amikor egy l szablyosan ll mozdulatlanuk, akkor mind a ngy lbt egyenletesen terheli, s csndben, egyenesen ll. Meglltskor a lovas a lbait s a derekt hasznlja, hogy a testslyt a far fel tolja, s megtartja szrat, de a kz "finom marad". |