Szakkifejezsek
A lovak mint atltk: A lovaknak kivl formban kell lennik, hogy kpesek legyenek a djlovagls magas elvrsainak eleget tenni. Nemcsak megfelel izomzat s lazasg kell hozz, hanem magasan iskolzott, igen intelligens lra van szksg, hogy alkalmas legyen a bonyolult feladatok vgrehajtsra. A l, amelyik nem rti a klnbz feladatokat nem kpes vgrehajtani azokat. A fizikai s mentlis lpessgeknek sszhangban kell lennik, hiba intelligens a l, ha nincs elg llkpessge a feladatok megoldshoz, csak srlsveszlynek teszi ki magt, ha dolgozik.
Elrehajts: Az elrehajats olyan impulzusra utal, amit a lovas kelt a teljes kontroll alatt ll lban, s ez elremozgsra sztnzi az llatot. Csak akkor lehetsges a l helyes elrehajtsa, ha az elrehajt segtsgek megfelel kombincijt hasznljuk. A lovat nem gyorstsra osztklik, hanem a hts lbak munkjt fokozzk, hogy ez elrevigye a lovat.
Szron: Akkor monjuk, hogy al szron van, ha knny kzhasznlat s az elrehajt segtsgek j sszhangja egyenslyban lv, lazn dolgoz lovat s lovast eredmnyez. A csizmk ltal keltett impulzust a lovas rezheti a l szjn. Ez az impulzus kapcsolja ssze a lovat s a lovast. Az impulzust a lovas kelti, a hts lbak indtjk, t a hton s a nyakon egszen a zablig, ami a lovas kezvel van kapcsolatban. Amikor azt ltjuk vagy rezzk, hogy a l nyaka laza, vben meghajlik, vidman dolgozik a zablval sszhangban, s enyhe nyomst gyakorol a szrakra, akkor szron van.
Elengedettsg: A l elengedett, mikor folyamatosan szron van, laza, s helyesen hasznlja a hts lbait. Hogy ezt elrjk, folyamatos kapcsolatot kell tartani a szrakon keresztl a l szjval - amit a l rzkelhet -, anlkl hogy azt hznnk.
sszeszedettsg: Hogy viztostsuk a l tkletes egyenslyt, a lovasnak a lovat megfelelen kell terhelnie a testslyval. Alapveten a l ells lbai tbb slyt hordoznak, mint a htsk. Gondoljunk egy asztalra, ami szilrdan ll a lbain. Ha elrepakolunk slyt, az asztal slypontja kzprl elre kerl. Ez trtnik a lval is: mikor rlnk, plusznyoms nehezedik az ells lbakra. A hts lbak s a ht izomzatnak fejlesztsvel htrbb hozhatjuk az elrekerlt slypontot. Ezt gy rhetjk el, hogy a hts lbakat a l teste al hozzuk, gy az kpes terhet levenni az ellskrl. Amikor a lovas a testslyt s a segtsgeket arra hasznlja, hogy a lovat rvegye, hts lbaira helyezzen tbbet a testslybl, akkor a lovat sszeszedi. A lovat nem szabad a szrak hasznlata ltal sszeszedni, s a hts lbakat sem szabad tlsgosan a l teste al hozni, mert ezek mind felbortjk az egyenslyt. Az sszeszeds clja, hogy fejlessze az egyenslyt. Ahhoz, hogy a htuls lbak a sly al kerlhessenek, a l htuljnak meg kell nylnia s dlnie, gy vlnak ez ells lbak kpess mindenfle gyakorlat vgrehajtsra, mert felszabadulnak a teher all. Mindezt persze gy kell elrni, hogy ne tnjn erltetettnek, knnyed s laza maradjon a l mozgsa.
Nyjts: Nyjtskor a lpshossz nvelsvel a lovat gyorsabb tempra brjuk, anlkl hogy gyorsabb jrmdra vltana. A l ilyenkor enyhn megnyjthatja a nyakt is, de nyugodtan s lazn kell tovbbra is dolgoznia a szron.
Keresztben vgtzs: Keresztben vgtzsrl beszlnk, amikor a l az ells lbaival jobb, a htuls lbaival bal kzre vgtzik. Ez fiatal lovaknl fordul el, amelyeknek mg nincs bizos egyenslyuk. Ez nagyon knyelmetlen jrmd, azonnal korriglni kell.
Tllps: Amikor egy l a hts lbaival az ellsk patanyoma el lp, akkor tllpsrl beszlnk. A nyjtott jrmdoknl a tllps felttlenl szksges.
Tempvlts/tmenet: A gyorsabb jrmdrl val tvltst lassabbra (s fordtva) tempvltsnak nevezzk. De egy jrmdon bell is lehet tempt vltani. A tempvlt gyakorlatok izmostjk a l htuljt, pldul lehet vltogatni kzepes getsrl nyjtott getsre s vissza. A felvtelnl a megllshoz hasonl segtsgeket ad a lovas, gyorstsnl a vdlik dolgoznak, s a lovas szrat ad a lnak. Vagyis a kz azonnal egytt mozog a l fejvel, ahogy az reagl a csizmasegtsgre. A tempvlts legyen ltvnyos, kecses, mint egy lebeg mozdulat, ahol az elrehajt segtsg soha nem marad el. A jrmd, amire l s lovas vlt, maradjon folyamatos a kvetkez tempvltsig.
Felvtel: Megllskor a kz megartja a szrat, majd kicsit visszaenged, mikzben a l derk- s lbsegtsgeket kap. Ez nyomst gyakorol a l htra, ami ettl kicsit behajlik, mire a lps rvidebb vlik, majd az llat megll, illetve htrafel lp. Flfelvtelkor a l lassabb jrmdra vlt vagy tempt cskkent. Teljes felvtelnl a l megll.
Flfelvtel: A flfelvtel kivtelesen fontos gyakorlat. A djlovasok a flfelvtelt "sebessgvltknt" hasznljk minden temp- vagy jrmdvltshoz s alakzatvltshoz is. Flfelvtellel a lovas a hts lbakkal maga al lpteti a lovat, mg az ellsk vrnak. Ez sszeszedi a lovat, htrbb kerl a slypont, knnyebb vlnak az ells lbak. A l kszen ll az j feladatra. A l flfelvtelkor tudja, hogy figyelnie kell, mert valami jat vrnak tle. A jl vgrehajtott flfelvtel felttlenl szksges a tiszta temp-, illetve jrmdvltshoz.
Hajlts: A l jobb vagy bal kzre van hajltva, amikor hosszban meghajlik a nyaka s a teste valamelyik oldalra. Amikor csak a nyak hajlik jobb vagy bal oldalra, akkor jobbra vagy balra lltsrl beszlnk. |